გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: ირმა პაქსაშვილი
01034002012
საგანი: ინგლისური
ენა
სწავლების საფეხური
/ კლასი: დაწყებითი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
27 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა:
Parts of the body
გაკვეთილის მიზანი:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები ისწავლიან სხეულის ნაწილებს და
შეძლებენ მათ გამოყენებას.
№
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი, მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა 1.
მოსწავლეებს
ვთხოვ
გაიხსენონ
და
გასცენ
პასუხები კითხვებს:
• რომელი სხეულის ნაწილების გახსენებას
შეძლებენ.
• ვთხოვ ჩამოთვალონ უკე ნასწავლი სხეულის
ნაწილები.
. ვთხოვ შეასრულონ წინასწარ მომზადებული სავარჯიშო უკვე ნასწავლი სხეულის
ნაწილების გამოყენებით.
ამ აქტივობის მიზანია:
გონებრივი იერიშით განვაწყო მოსწავლეები ახალი ინფორმაციის მისაღებად
|
გონებრივი
იერიში
(Brain storming)
|
საერთო
საკლასო
|
სამუშო
რვეული,
მაგნიტური დაფა,
|
(10 წთ.)
|
2
|
აქტივობა
2.
მოსწავლეებს
პროექტორის
საშუალებით
ეკრანზე ვაჩვენებ
პრეზენტაცია ადამიანის სხეულს სადაც ნასწავლ სხეულის ნაწილებთან ერთად დამატებულია ახალი სხეულის ნაწილები
მიზანი: გავუჩინო მოსწავლეებს ინტერესი თავად შექმნან საიტი.
|
დემონსტრირების
მეთოდი
|
საერთო
საკლასო
|
სამუშო
რვეული,
მაგნიტური
დაფა, პროექტორი,
კომპიუტერი
,დინამიკები,დისკი
|
(10 წთ.)
|
3
|
აქტივობა 3.
მასალის
განმტკიცება: მოსწავლეებს
მოვასმენინებ მოსასმენ დავალებას,რის პარალელურადაც ავსებენ სავარჯიშოს და ამოიცნობენ
სხეულის ნაწილებს
მიზანი: რამდენად სწორად შეძლეს ვებ.გვერდის შექმნა.
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
( 15 წთ.)
|
||
4
|
აქტივობა 4.
საშინაო
დავალების
ჩანიშვნა
და
მოსწავლეთა
შეფასება.
მოსწავლეებს ვთხოვ თვალი გადაავლონ საშინაო დავალებას და შეკითხვების
არსებობის შემთხვევაში კლასშივე დასვან კითხვები.
მიზანი:
ყურადღების კონცენტრაცია.
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
(10წთ.)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
Iუცხ.დაწყ.(I)1.
|
სტანდარტით განსაზღვრული მცირე ზომის ტექსტების მოსმენა/მოსმენა-ყურება და
გაგება.
|
Iუცხ.დაწყ.(I).2.
|
სიტყვების, წინადადებებისა და ტექსტების გარკვევით და შესაბამისი ინტონაციისა
თუ მახვილების დაცვით წარმოთქმა.
|
Iუცხ.დაწყ.(I).3.
|
ნაცნობ თემატიკაზე მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა, ნაცნობი თემატიკის გარშემო
საუბარი.
|
Iუცხ.დაწყ.(I).10.
|
მასწავლებლის
დახმარებით სწავლის პროცესზე დაფიქრება, საკუთარი წინსვლის ხელშეწყობა და სწავლის
პროცესის წარმართვასა და გაუმჯობესებაში აქტიურად მონაწილეობა.
|
Iუცხ.დაწყ.(I).11.
|
სწავლის ხელშემწყობი სტრატეგიებისა და სხვადასხვა ტიპის საგანმანათლებლო
რესურსების (ბეჭდვითი და მულტიმედია რესურსების, ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიების) გააზრებულად გამოყენება.
|
შეფასება: მოსწავლეთა შეფასება
ხდება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასების საფუძველზე.
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს
გეგმას)
თან ერთვის
დანართი
მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმი
|
დაბალი 1-4
|
საშუალო 5-6
|
კარგი 7-9
|
საუკეთესო 10
|
გავლილი მასალის გახსენება
|
ნაკლებად ახსოვთ
გავლილი მასალა
|
ახსოვთ, მაგრამ
სრულფასოვნად
არა
|
ნაკლებად ამომწურავია პასუხები
|
ამომწურავად და
სრულფასოვნად ახსოვთ გავლილი მასალა
|
გაკვეთილზე ჩართულობა
|
ნაკლებად არის
ჩართული
|
ჩართულია, მაგრამ
არასრულფასოვნად
|
გაკვეთილზე არის ჩართული, მაგრამ ზოგჯერ არ
არის დამაკმაყოფილებელი მისი
პასუხები
|
ჩართულობა არის
სრულფასოვანი
|
დავალებასთან შესაბამისობა
|
საერთოდ არ
შეესაბამება დავალებას
|
მიჰყვება
ინსტუქციათაგან მხოლოდ ზოგიერთს
|
მიჰყვება
ინსტრუქციებს,
თუმცა ზოგჯერ
ზედაპირულად
|
ყველა ინსტრუქცია
გათვალისწინებულია,
დავალება
სრულყოფილად არის შესრულებული
|
ისტ-ის საშუალებების გამოყენება
|
ვერ იყენებს
|
იყენებს, მაგრამ არა გააზრებულად
|
იყენებს, მაგრამ არა სრულყოფილად
|
იყენებს სრულფასოვნად
|
ხელმოწერა: ი.პაქსაშვილი
თარიღი: 12 ივლისი 2018 წელი
No comments:
Post a Comment